Turistické informácie

  • Vízum

Pred vycestovaním na Madagaskar budete potrebovať platný cestovný pas, víza a spiatočný cestovný lístok. O víza môžete požiadať na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade. Pri ceste z niektorej z infikovaných oblastí, potrebujete aj potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici. Vstupné vízum však môžete získať aj priamo na Madagaskare, konkrétne na medzinárodnom letisku v Antananarivo.

  • Peniaze

Na Madagaskare platí maglašský ariary (MGA), pričom jedno euro je asi 2900 ariarov.

  • Ceny

V prvom rade je potrebné zahnať myšlienku nákupov v obchodoch. Tých na Madagaskare nájdete len veľmi málo a ak predsa len na nejaký narazíte, väčšinou je ním ponúkaný sortiment veľmi chabý. Všetko potrebné nakúpite na tržniciach, či od pouličných predavačov a miestne druhy potravín ako je ryža či bataty sú naozaj lacné.

Na druhej strane, reštaurácie sú orientované na európsku kuchyňu a navyše majú prijateľné ceny – za hlavné jedlo zaplatíte 2 až 4 eurá. V hotely stojí porcia tradičného pokrmu okolo jedného eura. Za 1,5 litrovú fľašu vody zaplatíte od 0,3 do jedného eura. Ceny za noc v kempe sa pohybujú od jedného do piatich eur. Ceny hotelov sa rôznia v závislosti od lokality v ktorej sa nachádzate. V menšom meste zaplatíte za jednu noc 5 až 12 eur, v parkoch a rezerváciách sa táto suma môže vyšplhať až na 50 až 100 eur za apartmán.

  • Zdravie

Pri ceste na Madagaskar nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie. Jedine v prípade, ak do krajiny prichádzate z niektorej z oblastí infikovaných žltou zimnicou, kedy potrebujete potvrdenie o očkovaní proti tejto chorobe. Avšak viacerí odborníci odporúčajú očkovanie proti žltačke, tetanu, záškrtu ale aj besnote. Zdravotníctvo všeobecne je na nízkej úrovni, s výnimkou súkromných zdravotníckych centier. Krajina trpí nedostatkom základných liekov ale aj lekárov a zdravotníckeho personálu.

  • Cestovanie

Na Madagaskare je vyše 50 miestnych letísk a medzinárodné letisko v Antananarive, ktoré je spojené s Parížom a Juhoafrickou republikou. Najjednoduchšie sa teda po Madagaskare cestuje letecky a do niektorých končín sa iným spôsobom ani nedostanete.
Vďaka nie príliš hustej cestnej sieti je cestovanie po súši na Madagaskare relatívne zložité. Cesty s nespevneným povrchom sú tvrdým orieškom aj pre terénne autá a tak je cestovanie často krát zdĺhavé a nepohodlné. Auto s vodičom si tu prenajmete od 100 eur na deň.
Železničná sieť má niečo okolo tisíc kilometrov, no je otázne v akom stave. Vlaky mávajú obrovské meškania a to aj z dôvodu ich veku a z toho vyplývajúcej kazivosti. Cestu vlakom však môžete brať aj ako akýsi výlet do technického múzea.
Ďalším spôsobom prepravy je taxi-brousse, čo je najrozšírenejšia diaľková preprava na Madagaskare. Ako taxík v tomto prípade slúži čokoľvek, čo je schopné jazdy a je takmer isté, že cesta bude zdĺhavá, pomalá, vyčerpávajúce a nepohodlná. Výhodou ale je, že ceny tejto dopravy sú stanovené štátom a teda sú veľmi priaznivé.
Nemôžme však opomenúť ani bohatú, avšak časovo nespoľahlivú lodnú dopravu a tiež vozy ťahané volmi, ktoré sa často krát dostanú aj do miest autom neprístupných.

  • Bezpečnosť

Madagaskar je zem na africké pomery bezpečná. Počet krádeží a trestnej činnosti na turistoch sa podarilo znížiť, čo však neplatí pre veľké miesta. Tu sa v hojných počtoch vyskytujú žobráci, a to najmä deti, na ktorých si je treba dávať pozor. Kým jedna ruka drží klobúk, druhá prehľadáva vašu batožinu.

  • Jazyk

Úradným jazykom je malgaština a taktiež francúzština. Francúzština sa stala počas okupácie vyučovacím i úradným jazykom. Po vyhlásení samostatnosti sa malgaši okamžite vrátili k svojmu jazyku a dnes ním hovorí  98% obyvateľstva. Francúzsky, anglicky alebo nemecky sa dohovoríte len vo veľkých mestách, so sprievodcami, či úradníkmi.

Madagaskar dovolenka

  • Jedlo

Ryža je na Madagaskare najdôležitejšia plodina, tvorí základ každého jedla a jej ročná spotreba na obyvateľa je tu najvyššia na svete. Ryža je všade prítomná, dokonca má svoje miesto aj v jazyku miestnych obyvateľov. Domáci vás napríklad nepozvú na obed, ale chcú s vami zdielať misku ryže. Často sa tu tiež konzumuje maniok, kukurica a sladké zemiaky, pije sa mlieko, čaj, káva ale aj rôzne ovocné šťavy a voda, ktorú je nutné prevárať a miestni ju s obľubou pijú ešte horúcu.
Reštaurácie na Madagaskare sú orientované na turistov, preto sú plné európskych jedál. Nájdete tu však aj takzvané hotely gasy, ktoré síce len zriedka kedy ponúkajú ubytovanie, zato však ponúkajú jedlá miestnej tradičnej kuchyne. Obvykle tu dostanete veľkú porciu ryže s „prílohou“, teda menšou miskou mäsa a omáčky alebo zeleniny.

Madagaskar je domovom vanilky. Táto plodina tu má bohaté zastúpenie a skvelú kvalitu. Vanilka i ostatné koreniny tu navyše môžete kúpiť za výbornú cenu v porovnaní s Európou. Nie je ničím výnimočným ak 10 krásnych strukov vanilky kúpite aj za menej ako 2€. Kým napríklad Európe by vás rovnaké množstvo vyšlo 5x drahšie.

  • Kultúra

Madagaskarská kultúra je zmesou kultúr juhovýchodnej Ázie, Afriky, Európy a arabskej kultúry. Ľudia tu sa dajú teoreticky do dvoch skupín – na tých, čo cudzincov s radosťou vítajú a tých, ktorí sa ich viac menej boja. Ak sa rozhodnete spať vonku, mimo kempu, vždy sa ocitnete na území niektorej z dedín a ak vás domáci so strachom v očiach nevyženú, automaticky sa stávate na čas súčasťou ich komunity. Ak by vám bolo za takýchto podmienok niečo odcudzené, bolo by to hanbou pre celú dedinu. Preto sa o svoj majetok ani bezpečie báť nemusíte. Miestni sú dokonca ochotní ponúknuť vám na noc ich vlastný príbytok, ktorý je často menej luxusný ako váš stan.