Potápanie na Madagaskare

Madagaskar sa právom pýši nádhernou prírodou a to nielen na súši, ale aj pod hladinou. Indický oceán, blízkosť rovníka, východné pobrežie Afriky, teplý Mozambický prúd a jeden z najdlhších súvislých koralových útesov na svete, vytvárajú úžasné podmienky pre potápačov a šnorchlistov.

Najlepší čas pre návštevu je od mája do októbra. Teplota vody postupne klesá z aprílových 28°C, na augustových 24°C, aby sa znova začala postupne ohrievať. V tomto období je skvelá viditeľnosť, dostatok planktónu, ktorý priťahuje množstvo rýb a s nimi aj väčších predátorov.

Od júla do septembra migrujú pri východnom pobreží Madagaskaru veľryby, aby v okolitých vodách priviedli na svet mladé. Sledovať ich môžete pri výletoch z ostrova Nosy Boraha (Sainte Marie). Zhliadnuť len časť tohto divadla je neopakovateľný zážitok. V novembri a decembri máte veľkú šancu potápať sa s nádhernými žralokmi veľrybími. Nezabudnite si zobrať masku, šnorchel, plutvy a tenší neoprénový oblek, aby vám nebolo pri šnorchlovaní, alebo potápaní chladno.

potápanie na Madagaskare, ostrov Nosy Anko
Severné pobrežie Madagaskaru láka potápačov a šnorchlistov

Základňa na Nosy Be

Na severozápadnom pobreží Madagaskaru, 1 200 km od hlavného mesta, sa nachádza niekoľko ostrovov s úžasným podmorským životom. Najväčší a najznámejší je Nosy Be, nazývaný tiež Parfúmový ostrov. Na jeho brehoch sa nachádza väčšina potápačských základní.

V blízkosti Parfúmového ostrova sa nachádza niekoľko menších ostrovov, ktoré ponúkajú väčšie súkromie a zaujímavejší život pod hladinou. Loďou z Nosy Be sú ľahko dostupné Nosy Tanikely, Nosy Komba a Nosy Iranja na juhu, alebo severnejšie Nosy Sakatia a Nosy Miitsio.

Morské korytnačky, raje a manty obrovské sem každoročne pritiahnu tisícky turistov. Vo vodách Mozambického prielivu môžete vidieť 5 zo 7 druhov morských korytnačiek, viac ako 30 druhov veľrýb a delfínov, 50 druhov žralokov, 1300 druhov rýb a viac ako 300 druhov koralov. Tieto vody sú plné života a vy sa máte na čo tešiť.

Výlet na koralový útes

Madagaskar sa právom pýši jedným z najdlhších, nepretržitých, korálových útesov na svete. V tomto raji potápačov a šnorchlistov môžete v prirodzenom prostredí sledovať mäkké aj tvrdé koraly, žralokov veľrybých a kladivohlavých, tuniaky, štvorzubce (Puffer fish)  a mnoho ďalších druhov rýb. Nezabudnite si fotoaparát, alebo kameru! Aby vám doma uverili :).

Potápanie na Madagaskare, Indický oceán
Indický oceán vám ponúka nádherné stretnutia. Napríklad so žralokom veľrybím.

 

Sopečný raj šnorchlistov

Nosy Komba je a Nosy Sakatia sú ľahko dostupné z Nosy Be. Cesta sem vám zaberie desiatky minút a vy môžte navštíviť tropický prales, vyhrievať sa na krásnych, čistých plážach, alebo si ľahnúť na hladinu len s maskou a šnorchlom a objavovať jedny najkrajších podmorských krás na svete!

Podmorský les vejárovníkov

Must see pre všetkých potápačov v okolí! Plávanie medzi obrovskými vejárovníkmi je ako zážitok z iného sveta. Trochu abstraktné, trochu tajomné, ale úžasné a nezabudnuteľné. Spoločnosť vám budú robiť morské korytnačky, raje modré, krokodílie ryby a pri troche šťastia aj morské koníky.

Štyria bratia ponúkajú zmenu

Štyri veľké čadičové ostrovy uprostred krištáľovo čistej vody vám ponúkajú trochu iné potápanie. Podmorské útesy, krásne previsy a jaskyne sa otvoria skúseným potápačom aj začiatočníkom.  Svoj domov tu majú mnohé druhy rají, krokodýlych rýb, narvaly a homáre. Zdržte sa na ostrovoch do večera. Západ slnka vám pripraví nádherné predstavenie.

Vody Madagaskaru sú nádherné a rôznorodé. Je ešte mnoho ostrovov a pláží, kde sa môžete ponoriť a určite nájdete niečo neopakovateľné. V týchto vodách ste vítaní.  Užívajte a vychutnávajte si ich plnými dúškami. Ale správajte sa tak, aby po vás zostali rovnako krásne a nedotknuteľné.