Podnebie

Madagakar podnebie. Horúce daždivé obdobie trvá od novembra do aprílaKlímu na Madagaskare výrazne ovplývňujú dva teplé morské prúdy, rovníkový protiprúd a južný rovníkový prúd. Počasie na Madagaskare je typické subtropické s dvoma hlavnými obdobiami. Obdobie sucha, od mája do októbra a horúce daždivé obdobie od novembra do apríla. Znamená to, že hlavná turistická sezóna na Madagaskare prebieha v čase, keď u nás vládne zima. Obdobie tepla je však spojené s častými búrkami a cyklónmi, ktoré sú typické najmä pre východné pobrežie tvorené dažďovými pralesmi. Cyklóny tu majú často aj deštruktívny charakter. Oblasť je však menej osídlená, miesta vhodné na dovolenku sa nachádzajú len na suchších miestach, preto toto riziko platí len pre odvážlivcov, ktorý chcú skúmať jedinečnú prírodu ostrova.

Priemerné teploty v dovolenkovej sezóne od novembra do apríla sa pohybujú od 27 do 32°C, v zime (máj až október) klesajú na úroveň okolo 18°C. Teploty však rapídne klesajú s nadmorskou výškou, čo sa prejavuje najmä v centrálnej oblasti, pre ktorú sú typické vrchoviny. Turisti by si mali dávať pozor aj na časté búrky, najmä v hornatejších oblastiach je vysoké riziko zasiahnutia bleskom. Cyklón Gafilo v roku 2004 zabil viac ako 170 ľudí, o strechu nad hlavou pripravil 210 000 ľudí a spôsobil škody vo výške 250 miliónov dolárov. Bol to najsilnejší zaznamenaný cyklón, ktorý zasiahol ostrov Madagaskar.

Vďaka vzdialenosti od kontinentu sa flóra a fauna vyvíjali izolovane, z toho dôvodu je až 90% druhov živočíchov a rastlín endemických, ktoré nikde inde nenájdete. Naopak, západné pobrežie, cez ktoré sa tiahnu zväčša polopúšte najmä smerom na juh je takmer počas celého roka bez zrážok, a preto majú turisti aj v období dažďov istotu, že práve dážď neskazí ich dovolenkové plány.

Prírodné podmienky
Madagaskar sa rozkladá na 592 000 km² (12x väčší ako Slovensko) a môže sa pochváliť 5000 kilometrami pobrežia. Najvyšší vrchol ostrova je Mount Maromokotro 2876 metrov vysoký. Na západnom pobreží sa nachádza široký a úrodný pás. Väčšina produkcie dôležitej ryže sa dopestuje práve tu. Na západ od tohto hrebeňa, uprostred ostrova, leží náhorná plošina s nadmorskou výškou od 750 do 1500 m.n.m. Táto centrálna vysočina je tradičnou vlasťou ľudí z kmeňa Merino. Nachádza sa tu hlavné mesto Antananarivo, a je najhustejšie obývanou časťou ostrova. Na západ od centrálnej vysočiny sa nachádza vyprahnutá oblasť, ktorá sa postupne zvažuje až k Mozambickému kanálu.Madagaskar Last Minute

Mozambický kanál (prieliv) je rameno Indického oceánu na juhovýchode Afriky, ktoré oddeľuje ostrov Madagaskar od africkej pevniny, konkrétne Mozambiku. Na juhu sa morská úžina otvára smerom k Madagaskarskej panve, na severe ju ohraničujú mnohé útesy a Komorské ostrovy. Madagaskarský prieliv spája Somálsku panvu na severe s Mozambickou panvou na juhu.

Hlavné mesto Antananarivo, ktoré sa nachádza približne uprostred ostrova, ovplyvňujú dve hlavné ročné obdobie. Obdobie sucha trvá od mája do októbra a obdobie dažďov od novembra do apríla. Slnečné a príjemné obdobie sucha, miestami môže byť chladné, najmä v dopoludňajších hodinách. Mrazy sú v hlavnom meste Madagaskaru zriedkavé.