Dovolenka na Madagaskare

Tropické ostrovy, dažďové pralesy, sopky, ale i púšte a náhorné plošiny. To všetko ponúka svojim návštevníkom ostrov Madagaskar. A hoci geograficky patrí k Afrike, nejde o typicky africkú krajinu. Miestna kultúra je zmesou kultúr Južnej Afriky, Ázie a Európy.

Rovnako fauna a flóra sa nie príliš podobajú tej africkej. Všade tu môžete vidieť endemické druhy organizmov, aké nikde inde na svete nenájdete. Môžete objavovať 5000 km dlhé pobrežie, viac ako 220 malých ostrovov, 12 000 druhov rastlín z toho 10 000 endemických, vrátane 7 z 9 celosvetových druhov Baobabov. 40 rôznych druhov lemúrov, mnoho druhov chameleónov, Fosu, prehistorické mravce, žaby, jašterice. A práve ta rozmanitosť a unikátnosť láka stále viac turistov.

Severozápad ostrova je najobľúbenejší

Nosy Be. To je názov jedného z turistami najviac vyhľadávaných miest na Madagaskare. Ide o ostrov situovaný na severozápadnom pobreží ostrova Madagaskar. Je najväčším a najrušnejším turistickým centrom Madagaskaru. Ostrov ponúka množstvo reštaurácií a bohatý nočný život, ale aj krásne pláže ale predovšetkým potápanie. To sem priťahuje každoročne tisícky turistov.

Na ostrove sa taktiež nachádza jedna z piatich madagaskarských prírodných rezervácií. Môžete tu vidieť najmenšiu žabu na svete, najmenší druh chameleóna, alebo unikátny druh – Furcifer pardalis.

Dovolenka na Madagaskare, ostrov Nosy Be, raj potápačov
Ostrovy okolo Nosy Be sú rajom potápačov a šnorchlistov.

Na juhozápade ostrova sa nachádza provincia Toliara s centrom v meste s rovnakým menom. Provincia je pôvodne domovom polonomádskeho kmeňa rybárov Vezo. Záujem športových potápačov z celého sveta si vyslúžil pre nádherné útesy vhodné na potápanie.

Prírodná rezervácia Tsingy de Bemaraha, známa svojim zvlneným vápencovým pohorím, ktoré je krehké, nepravideľne „nariasené“, ale zato ostré ako britva.táto najväčšia prírodná rezervácia na Madagaskare je zapísaná na zozname  svetového dedičstva UNESCO. Kamenný labyrint je unikátny mangrovými lesmi. V nich môžete sledovať voľne žijúce vzácne druhy vtákov i lemúry. Hlavným lákadlom však sú rozsiahle krasové vápencové útvary, známe ako tsingy, vytvárajúce prekrásne prírodné scenérie. Zároveň ide o najväčšiu chránenú oblasť na ostrove. Rezervácia sa nachádza na západnom pobreží, 180 km od mesta Morondava.

Alej z Baobab-ov je zoskupenie obrovských stromov pár kilometrov od Morondava a patrí k najnavštevovanejším miestam v regióne Menabe. Niektoré stromy sú viac než 800 rokov staré a siahajú až do výšky 30 metrov. Toto zoskupenie mohutných baobov je kandidátom na zápis medzi 7 divov Afriky.

Ďalší park, nachádzajúci sa na severe ostrova, je známy vďaka svojim vodopádom a sopečným jazerám. Ide o Montagne d´Ambre (Jantárové hory), ktorý je jedným z biologicky najrozmanitejších miest na ostrove. 75 druhov vtákov, 25 druhov cicavcov a 59 druhov plazov – to všetko na ploche okolo 180km2. Cestou k vodopádom vám teda sprievodca stihne ukázať množstvo zaujímavých rastlín i živočíchov.

Dovolenka Madagaskar

Na Madagaskare žije voľne veľmi zaujímavý živočích. Fosa, endemická madagaskarská šelma, často označovaná ako napol pes, napol mačka. Fosa je na vrchole potravinového reťazca na ostrove. Živí sa lemúrmi a vtákmi, často kradne hydinu domácim obyvateľom. Cez deň sa ukrýva v dutinách stromov, alebo jaskyniach.

Šport
Máte radi silný vietor, more a plachty ? Diego, malý ostrov na severe Madagaskaru, približne 15 kilometrov od Antisiranana patrí od apríla do novembra k najlepším miestam na južnej pologuli pre windsurfistov a kiteboarderov.

Na ostrov Sainte Marie si môžete požičať malé katamarany a vyraziť na jedno- či viacdenný výlet so sprievodcom. Ak máte radi dobrodružstvo, krásnu prírodu, spánok pod holým nebom, lovenie divej zvery a pečené ryby tento výlet si nenechajte ujsť. Určite vás poteší, že je vhodný aj pre seniorov, či deti.

Nosy Be a ponúka mnoho zátok kde sa to len hemží rybami. Ak nemáte obmedzený rozpočet, vyrazte na ostrovy Ramadas, Mitsio, alebo Wahoo. Takú rybačku ste ešte nezažili!

Madagaskar je sám o sebe unikát, preto nech sa vyberiete do ktoréhokoľvek kúta ostrova, o neopakovateľné scenérie, pohľady a druhy rastlín či živočíchov nebude určite núdza.