Antananarivo

Antananarivo (skrátene nazývané Tana) je hlavné a najväčšie mesto Madagaskaru, ktoré sa nachádza takmer uprostred ostrova, asi 150 kilometrov od pobrežia. Zaujíma strategickú polohu na hrebeni pohoria, vo výške asi 1275 metrov nad morom, a pokrýva aj jeho svahy. Nachádza sa 215km od hlavného prístavu ostrova Toamasina, s ktorým je spojené železnicou. Vďaka dobrej polohe sa mesto ľahko bránilo voči nepriateľom.

Založené bolo okolo roku 1625 kráľom Andrianjaka, ktorý novozaloženému mestu dal meno podľa počtu vojakov, ktorí ho strážili – Mesto tisícich. V roku 1973 sa stalo hlavným mestom Madagaskaru a až do roku 1869 boli všetky budovy v správe mesta z dreva a tŕstia v tradičnej madagaskarskej architektúre. Začiatkom 19. storočia mesto i infraštruktúru prebudovali v európskom štýle Francúzi.

Nachádza sa tu medzinárodné letisko, preto je práve Antananarivo hlavnou vstupnou bránou na Madagaskar. Len v Antanarive a na jeho predmestiach sa nachádza viac ako 5000 cirkevných stavieb. Nájdete tu však aj rozsiahle tržnice, nazývané zomas, ktoré sú pre celý Madagaskar typické. Nachádza sa tu aj botanická a zoologická záhrada, ktorá je domovom množstva z rozmanitých druhov rastlín a živočíchov vyskytujúcich sa na Madagaskare, vrátane známych lemurov.

Madagaskar katalóg zájazdov. Pre viac informácií kliknite na obrázok.

Mesto má v súčasnosti viac ako  jeden milión obyvateľov, preto je ako každé iné veľké mesto hlučné, rušné a preľudnené. Mieša sa tu francúzska koloniálna architektúra, s pôvodnými drevenými stavbami.

Tana vás prekvapí mnohými schodmi, ázijskou atmosférou, ruchom, znečistením i ryžovými poliami v údolí. Pri prechádzke mestom vás zneistí ázijsko-africký vzhľad mesta, unikátny pre Antananarivo. Rovnako aj fakt, že mesto je vybudované na dvanástich kopcoch. Strmé schody vedú aj na hlavné námestie Nezávislosti (Independence square), v centre mesta.

Antananarivo nemá klasickú turistickú infraštruktúru. No práve to, je pre mnohých cestovateľov lákadlom. Okrem zoologickej záhrady a tržnice navštívte aj Rova – palác kráľovstva Imerina zo 17. a 18. storočia. Historickú pamiatku zničil v roku 1990 požiar, čo je veľká škoda. Zachované ostali niektoré hospodárske stavby, sochy a kaplnka. V blízkosti sa nachádza aj palác ministerského predsedu Rainilaiarivony. Palác dlho chátral, no s rozmachom turistického ruchu prichádza aj k jeho obnove.

Vďaka nadmorskej výške je počasie v Antananarive mierne a väčšina zrážok tu padne od novembra do apríla. Leto je cez deň mierne a slnečné, zatiaľ čo noci bývajú chladnejšie. Teploty v lete sa tu pohybujú okolo 20-tich stupňov celzia.